Víte, kdo je to vizsla?

maďarský ohař

Slovo „vizsla“ pochází z maďarštiny a znamená doslova „ukazatel“. Psí plemeno, které je výborným stopařem a dokáže bezchybně označit hledané místo je maďarský ohař, a právě jemu se vizsla říká. Seznamte se s několika zajímavostmi o tomto psím plemeni, které je oblíbeným společníkem na celém světě.

Historie

Už z názvu vyplývá, že jde o plemeno vyšlechtěné v Maďarsku. Vyšlechtěn byl prý omylem kočovnými kmeny Maďarů v 9. století, kteří plemeno přivezly od východoevropských honičů z Karpatské kotliny a zkřížily ho s místními maďarskými plemeny. První dochované písemné zmínky jsou datovány do 14. století.

V době první světové války byli maďarští ohaři využíváni jako psi na doručování písemných zpráv pro svou spolehlivost a nenápadný vzhled. V roce 1936 byl maďarský krátkosrstý ohař uznán Mezinárodní kynologickou federací za oficiální plemeno.

maďarský ohař
Zdroj: mojevizsla.eu

Povaha

Přestože nejsou maďarští ohaři prakticky vůbec bázliví, nikdy se k lidem nechovají agresivně. Jde o přátelskou, temperamentní a veselou rasu s přirozenou inteligencí a bystrostí. Neustále udržují živý kontakt se svým pánem a to při jakékoli činnosti. Rodinu svých majitelů s věrností chrání a milují. K cizím lidem se přitom chovají se správnou odtažitostí.

Zajímavosti

Maďarský ohař je jediné psí plemeno, jehož srst nikdy nepáchne, nemá totiž takzvanou podsadu. Nevýhodu je, že se díky tomu obtížně přizpůsobuje zimnímu počasí nebo vodě. Vizsla má velmi lehké kosti a svalnaté tělo.

Pro svou povahu se maďarští ohaři využívají při záchranných operacích i při léčebných terapiích. Jsou schopni pracovat v extrémních terénech i v extrémním počasí. Milují canicross i hry s logickým myšlením.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *